Evde beslediğiniz kaplumbağa Salmonella enfeksiyonlarına yol açabilir.

Kaplumbağa, yılan, kertenkele, kurbağa ve diğer bazı sürüngen hayvanlar salmonella mikrobu taşıyabiliyorlar. Bu durumda özellikle 5 yaşından küçük çocukların bulunduğu evlerde daha da dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü küçük çocuklar bu hayvanlara dokunmak, ağızlarına götürmek, bazen öpmek gibi riskli davranışları gösterebiliyorlar.
Amerika Birleşik Devletlerinde 1975’den beri 4 inç’ten (yaklaşık 10 cm) küçük kaplumbağaların satışı yasa dışı kabul ediliyor, çünkü küçük kaplumbağaları çocuklar oyuncak zannedebiliyor. Amerikan hastalıkların kontrolu merkezinin bildirimine gore 2006’dan beri ABD’de 11 salgın olmuş ve laboratuvar analizlerle doğrulanmış 535 salmonella enfeksiyonu vakasının küçük kaplumbağalardan geçtiği bildirilyor. 85 kişinin hastaneye yattığı ve bir kişinin de öldüğü bildiriliyor.

Kaplumbağa ve diğer sürüngenlerden geçen enfeksiyonları azaltmak için öneriler:

1. Bu hayvanları sokak satıcıları, pet dükkanları, WEB sitelerinden satın almayınız.
2. Bu tür hayvanlara ya da yaşadıkları yerlerdeki cisimlere dokunmuş iseniz elinizi sabun ve ılık sui le yıkayınız. Erişkinlerde çocuklarının ellerini doğru şekilde yıkadığından emin olmalılar.
3. Küçük çocukların bu tür hayvanlar ve sürüngenlere ya da onların yaşadıkları yerlerdeki cisimlere dokunmalarına izin vermeyin
4. Küçük çocukların ya da bağışıklığı baskılanmış bireylerin yaşadıkları evlerde sürüngenleri bulundurmayın
5. Sürüngenler küçük çocukların bakıldıkları yerlerde ve yuvalarda bulundurulmamalı
6. Sürüngenlere dokunmuş iseniz sonrasında elinizi ağzınıza götürmeyin. Bu hayvanların bulundukları yerlerde yiyip içmeyin.
7. Yiyecek ve içeceklerin hazırlandıkları, depolandıkları, servis edildikleri mekanlarda bu hayvanların dolaşmalarına izin vermeyin.

Kaynak
http://www.cdc.gov/Features/SalmonellaFrogTurtle
Bu sayfayı paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta Paylaş
Prof. Dr. Tezer KUTLUK
© Prof. Dr. Tezer KUTLUK - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz herhangi bir içerik kullanılamaz.